Një tjetër tragjedi godet çiklizmin. Mbrëmjen e të premtes ka humbur jetën sportisti belg Jimmy Duquennoy, 23 vjeç, profesionist. Belgu ka pësuar një atak kardiak, sipas konfirmimit të mjekëve. Lajmin e ka dhënë skuadra e tij, WB Aqua Protect Veranclassic. “Të shtunën në mëngjes kemi marrë lajmin e tmerrshëm për vdekjen e Jimmy Duquennoy – ka shkruar skuadra në një komunikatë -. Jimmy humbi jetën papritur të premten në mbrëmje, në shtëpinë e tij. Ishte një djalë i gjallë, i sjellshëm dhe shumë i hapur”.