Te gjithe njerëzit në Republikën Ruse të Dagestanit kanë dale në rrugë për të festuar fitoren e Kampionatit të Luftimeve Ultimate Khabib Nurmagomedov mbi Conor McGregor. Khabib i cili kurrë nuk ka humbur në karrierën e tij – mundi kundërshtarin irlandez në raundin e katërt të ndeshjes së kombinuar të arteve marciale në Las Vegas (MMA).
Skenat e shëmtuara dëmtuan fitoren, me një shpërthim akuzash te menjëherëshme pas kësaj. Nurmagomedov është shtetasi i parë Rus që fiton titullin UFC.Mbështetësit në qytetin e tij në Makhachkala, kryeqyteti i republikës, ishin të lumtur pas ndeshjes.Ka pasur shume kritika pas fitores së Nurmagomedov.Ish-kandidati i titullit të UFC Dan Hardy bëri thirrje që ai të pezullohej, ndërsa babai i tij Abdulmanap njoftohet se do ta ndëshkonte vetë djalin e tij për t’i mësuar dhene një mësim te mire për sjelljen e tij të keqe.”Duhet të kemi disiplinë dhe rend,” i tha ai Channel One TV të Rusisë. “Në ring ju mund të bëni çfarë të doni, por përtej kufijve të saj gjërat duhet të jenë paqësore”.Babai te Nurmagomedov iu mohua një vizë amerikane dhe nuk mund të udhëtojë për në Las Vegas për të parë fitoren e djalit të tij.Megjithatë, ai thuhet se filmoi te gjithe festimin nga njerezit ne rruget e qytetit
Shumë qytetare veshën kapele tradicionale prej gëzofi të Dagestanit të cilat vetë sportisti i ka bërë të njohura