Futbollistet e kombetares te Italise ne prag te ndeshjes me ekipin Ukrahinas te Andriy Shevchenko, kanë ndaluar për një moment në urën e Genova-s, ku ndodhi tragjedia në të cilën humbën jetën 43 persona, për të vendosur kurora lulesh në shenjë nderimi për njerëzit që nuk ia dolën të shpëtonin gjate rrezimit te nje ure te madhe ne kete qytet.Po sot do të zhvillohet miqësorja mes “Azzurr-ëve” dhe ukrainasve ne stadiumin e Sampdoprias “Luigi Ferraris”Vete Roberto Mancini si lojtar ka qendruar per shume kohe ne kete qytet e pikerisht me skuadren vendase te Sampdorias.ky ishte nje gjest qe rikthehu ne vemendje deh njehere dhimbjen e asaj tragjedie te tmershme duke bere qe futbollistet italiane te shikohen me nje admirim te madh.