Sot mbush 27 vjec futbollisti i talentuar nga Gjilani i kosoves Xherdan Shaqiri.Webfaqja zyrtare e FIFA-s e përfshkruan Shaqirin si të “paparashikueshëm me topin”, “i aftë me të dy këmbët” dhe me një “vizion të shkëlqyer. Ai ka pseudonimin “Messi alpin” dhe “xhuxhi magjik”.Ai emigroi në Zvicër në vitin 1992 me prindërit e tij dhe me tre vëllezërit dhe motrat e tij.Shaqiri ka luajtur për të rinjtë e SV Augstit dhe FC Baselit. Gjatë kohës që luante me të rinjtë e FC Baselit, ai konkuroi në Kupën Nike U–15 në vitin 2007 ku u emërua lojtari më i mirë i turnamentit. Pavarësisht se kishte disa klube që donin të firmosnin me të, ai vendosi të qëndrojë te Baseli, ku luajti me skuadrën e rezervave nga viti 2007 e deri në vitin 2009 në Ligen e pare Zvicerane.
Shaqiri ka luajtur me moshat e Zvicres 17,18,19, dhe 21 vjecare.ka luajtur per ekipet e medha te Bayern Munchen,Inter i Milanos,Stoke City dhe tani aktualisht luan per ngjyrat e Liverpool nen drejtimin e Gjermanit Jurgen Klopp. Ai kaluajtur mbi 80 ndeshje me ekipin kombetar te Zvicres dhe eshte autor imbi 20 golave me kete ekip.me kete rast i urojme jete te gjate dhe same shume suksese ne boten e futbollit dhe me gjere