Ndeshja e UFC 229 ne daten 6 Tetor midis kampionit te madh Irlandez Oconor McGregor dhe Rusit nga Dagestani Khabib Nurmagomedov e cila u fitua nga ky i fundit hapi shume polemika si para , gjate dhe pas ndeshjes.Para ndeshjes u sulmua makina e Rusit, gjate ndeshjes menjehere pas saj Khabib sulmoi stafin e McGregor brenda dhe jashte 8 kendeshit, dhe pas ndeshjes ka patur debate mbi masat qe do te mereshin ndaj njerit apo tjetrit luftetar por sidomos ndaj rusit Nurmagomedov.Gjerdani i fituesit atij nuk ju dha fare ne arenen e dyluftimit. Por, gjithsesi Khabib e mori rripin e tij pas skene dhe ai nuk vonoi të bënte një shaka në Instagram-in e tij. Duke postuar një foto të vetën me rripin përpara makinës së presidentit ai shkruajti në përshkrim: “Mirë që ma dhe rripin, se do ta kisha bërë makinën përshesh”Ndërkohë presidenti i kishte komentuar duke i thënë: “LMFAO… do t’i them babait tënd”
Në një deklaratë për mediat babai i Khabib ka thënë se do t’i japë djalit të tij një ndëshkim edhe më të rëndë se UFC-ja.