“Sot, 19 vjet pas debutimit tim, ka ardhur koha t’i jap fund aventurës sime si futbollist”, shkroi Burdisso në Instagram.“Faleminderit të gjithëve që më kanë shoqëruar në rrugëtimin tim: Zotit, familjes, bashkëlojtarëve, ekipeve, trajnerëve dhe mbi të gjitha, tifozëve”, shtoi ai.“Jam krenar dhe i kënaqur , sepse kam bërë gjithçka që kam ëndërruar si fëmijë”, shtoi ai.Nikola Burdisso ka luajtur per nje kohe te gjate ne Seria A ne Itali me ekipet e Interit dhe te Romes Ka fituar plot kater here kampionatin Italian dhe nje here kupen e Italise si dhe ka qene fitues i medaljeve te arta ne Lojrat Olimpike te 2004.Me Argjentinen futbollisti ka zhvilluar 49 ndeshje.