Nje nga mbrojtesit e majte me te mire ne bote Jordi Alba futbollist i ekipit te Barcelones, prej kohesh eshte nen vezhgimin dhe planet e Manchester United.Mbrojtesi 29 vjecar ka vite qe luan me Barcelonen ne nivele te larta duke fituar 4 here Primera Divizion dhe kupen e Mbretit.Manchester United per te mare lojtarin ne fjale do te mundohet te shfrytezoje faktin qe lojtari nuk po neneshkruan nje kontrate te re pamvaresisht se ajo skadon ne vitin 2020.
Nëse Alba nuk do të rinovojë deri në fund të këtij sezoni, atëherë “djajtë” do të trokasë në duart e klubit blaugrana, që do të jetë i detyruar të pranojë bisedimet për të mos e humbur me parametër zero lojtarin që kushton rreth 50 milionë euro.Dy mbrojtesit e majte te Manchester United Ashley Young dhe Luke Shaw, nuk gezojne ndonje simpati dhe besim te madh te Jose Mourinho-s.