Nuk kane kaluar as nje jave nga perfundimi i sfides me te madhe te shekullit ne artet marciale ne UFC 229 ne te cilen u ndesh Irlandezi Oconor McGregor me Rusin nga Dagestani Khabib Nurmagomedov ne te cilen fitoi ky i fundit pas nje ndeshje me shume polemika dhe ja tashme vjen sfidanti i pare per Rusin i cili eshte Nate Dias.
Nate Dias eshte nga Stockton, California, e Shteteve te Bashkuara te Amerikes dhe eshte nje prej luftetareve me te mire te UFC.Ai ka qene i planifikuar te beje nje sfide me Poirier, por ky eshte i demtuar dhe nuk mund te zhvillohet ndeshja e planifikuar.Së fundmi ai ka deklaruar se kërkon të ndeshet me kampionin e botës në fuqi, Khabib Nurmagomedov. “Kur Khabib të jetë gati, e pres në kafaz që të duelojmë së bashku”, tha Nate Diaz.