Fitorja brutale Nurmagomedov ndaj McGregor të Irlandës të shtunën u pasua nga perleshjet që shpërthyen brenda dhe jashte kafazit. Nurmagomedov u hodh nga kafazi duke goditur shokun e ekipit të McGregor Cornerman Dillon Danis dhe stafin kundershtar.Tre ruse u arrestuan dhe më pas u liruan.
Por Putini i kërkoi babait të Nurmagomedov “të mos e dënojë atë shumë ashpër”.Pas takimit Nurmagomedov postoi ne instagram: “Faleminderit shumë Vladimir për pritjen e ngrohtë dhe për urimet. Dhe jam shumë i kënaqur që fitorja ime ka sjellë kaq shumë gëzim në vendin tonë shumëkombësh”Kjo është fitorja jonë e përbashkët”.
Khabib kishte zbuluar tashmë se Vladimir Putin i telefonoi për ta përgëzuar atë për fitoren e tij ndaj McGregor.
Fitorja e tij vendimtare zbeh nga skenat tronditëse që pasuan pasi Nurmagomedov sulmoi shokun e grupit McGregor Dillon Danis dhe stafin e irlandezit.Nurmagomedov tani është nën hetim nga Komisioni Shtetëror Atletik i Nevadas dhe i jane mbajtur nje shume fitimi prej 2 milion dollarë. Ndërsa McGregor u largua nga arena me shpejtësi, kampioni iu pergjigj shkurtimisht shtypit dhe zbuloi se i kishte folur presidentit të tij – i cili kishte ftuar McGregor për të parë finalen e Kupës së Botës në Rusi këtë verë. Nurmagomedov tha: “Ju flisni për atë që ka një fotografi me Putinin, ai vetëm e thirri. Ai tha se është shumë krenar për mua dhe ka thënë urime për fitore”.Dagestanasit mund ti hiqet titulli i tij nga UFC në varësi të rezultatit të investimeve të NASC-së.
Ai shtoi: “Para së gjithash dua të them keq për Komisionin Atletik të Nevadas dhe të Las Vegas, e di që kjo nuk është ana ime me e mirë.”Por unë nuk e kuptoj se si njerëzit mund të flasin për mënyrën se si u hodha nga kafazi . Ai foli për fenë time, ai foli për vendin tim, ai foli për babanë tim.
“Ai erdhi në Brooklyn dhe me thyen autobusin, ai pothuajse vrau disa njerëz. Çka në lidhje me këtë s ***?”