Kampionet e Botes vuajten jo pak ne miqesoren e futbollit kunder ekipit te Islandes.Megjithese Franca luajti mire,ishin Islandezet ata qe kaluan ne avantazh te paret ne minuten e 30 te pjeses te pare me ane te
Bjarnason. Me kete rezultat u mbyll dhe pjesa e pare e ndeshjes.Pas pushimit te ndeshjes Franca e kerkoi me me ngulm golin duke sulmuar nga te gjitha drejtimet por jane perseri islandezet ata qe shenojne me ane te
Arnason K ne minuten e 58 te takimit duke ja veshtiresuar keshtu punen transalpineve.Tekniku i Frances Deshamps hedh ne fushen e lojes ne minuten e 60 Kylian Mbappe, duke ndryshuar komplet lojen dhe rezultatin.Goli erdhi shume vone , vetem ne minuten e 86 nga Eyjolfsson pas nje goditje predhe te 21 vjecarit Mbappe dhe topit te kthyer nga porta duke e detyruar mbrojtesin te realizoje nje autogol te pa shmangshem.Goli i barazimit per Francen erdhi ne minuten e 90 pas nje penalltie te shkaktuar nga miqte dhe te realizuar nga Mbappe.Me kete barazim skuadra e Frances
e coi ne 14 numrin e ndeshjeve radhazi pa humbje