Columbia ka fituar ne nje ndeshje miqesore me SHBA me rezultatin 4-2 duke treguar vazhdimesine e lojes se bukur te Boterorit te Rusi 2018.James Rodriguez udhehoqi ekipin e Columbise drejt fitores pas nje super goli te shenuar ne pjesen e pare ne minuten e 36 te takimit duke e mbyllur kete pjese ne favor te tyre.
Pjesa e dyte nisi me dy gola te shpejte te amerikaneve por me pas frenat e lojes i kane mare ne dore ekipi mik i cili ka shenuar edhe 3 gola te tjere me ane te Carlos Bacca,Falcao dhe Miguel Borja.
Ajo qe vlen te permendet ishte goli i James Rodriguez qe per nga menyra e ekzekutimit ishte nje super perlë.