Ndeshja e madhe midis Rusit nga Dagestani Khabib Nurmagomedov dhe Irlandezit Oconor McGregor e cila u kthye ndoshta ne betejen me te madhe ne arenen 8 kendore, por edhe ate mediatike per shkak te ngjarjeve para dhe pas saj qe kaluan deri ne perleshje, nuk kishte si te mos konsiderohej pa frike ndeshja e shekullit.
Kjo ndeshje me sa duket ka ngacmuar edhe nervat e nje prej luftetareve me te mire te UFC nga Stockton, California, U.S.A. Nate Diaz nuk do të duelojë me Dustin Poirier për shkak të një dëmtimi të këtij të fundit. Diaz ka plot dy vite që nuk duelon në kafaz që prej revanshit të humbur ndaj Conor McGregor.Dias kerkon te shfaqet perseri ne arenen oktagonale per tu ndeshur me Khabib Nurmagomedov, kur ky i fundit nuk ka asnje humbje ne jeten e vet.
Dias eshte shprehur:“Kur Khabib të jetë gati, e pres në kafaz që të duelojmë së bashku”
Kjo perballje ne se do te realizohet presupozon qe te grumbulloje nje shume maramendese te ardhurash dhe mund te garantoje spektakel.