Luciano Spalletti ne prag te ndeshjes se Chempions League ndaj Barcelones ne fushen e kesaj te fundit, ka dale ne nje konference per shtyp kur ka folur per pritshmerite e tij per kete sfide delikate.
Pyetjes se ne se Barcelona a eshte e favorizuar ende pa Messin ai ju pergjigj: Unë nuk do të thoja nëse është e favorizuar apo jo. Barcelona ka talente, është një nga ekipet më të fuqishme në botë dhe luan më shumë në stadiumin e saj. E gjithë kjo e bën atë një të favorizuar, por ne kemi një vetëbesim të lartë. Ne nuk duhet të bien në arrogancë vetëm sepse jemi në një moment të mirë. Këto gara nuk varen nga momenti, rezultati i fundit nuk zhvlerëson Barcelonën. Duhet të fillojmë nga zeroja, me përulësi dhe të jemi të përgatitur për të bërë një ndeshje të rëndësishme psikologjikisht. A ndryshojne planet tuaja pa Messin? Nuk është e lehtë për të ndryshuar qëndrimin dhe mentalitetin në aspektin e një lojtari, kushdo që luan në vend të Messit do të tregojë cilësinë e tij, por Messi është një lojtar tjetër nga të gjithë,ai shpik diçka ndryshme. Barcelona ka një cilësi të shkëlqyeshme kur menaxhon topin. Ne duam të kemi posedim, edhe nëse duket një paradoks që ne te luajmë kështu”
A prisni që Messi të kthehet? Me Messin do të ishte një Barcelonë më e fortë, por mbetet një ekip i madh, me shumë zgjidhje. Ne do të duhet të jemi një ekip i nivelit të lartë, konkurrues, që nuk luan në varësi të rivalit, i cili ka vendosjen e vet. Por do të jetë më e lehtë pa Messin, besoj. Leo bën katër prekje në më pak kohë se sa një tjetër lojtar ben sa per dy te tille. Barcelona gjithashtu ka të tjerë, jo si Leo, por lojtarë që bëjnë gjëra shumë të shpejta me topin. Është një garë e veçantë, që ne kemi qenë duke pritur për tre vjet, kemi një kundërshtar mbresëlënës, por kemi ëndërruar të vijjme këtu për të luajtur, na mungon ambicia për të luajtur ndeshje pa vuajtur presionin. Le të shohim se si do të shkojë. Skuadra ime e di se çfarë të bëjë, nuk do të jetë e habitshme.
Fitorja e tetë e njëpasnjëshme? Ëndërrimi nuk kushton asgjë, ju e dini; por duke planifikuar një ëndërr si kjo në Camp Nou kundër Barcelonës eshte gje e mirë.
Inter dhe Luciano Spalletti janë duke u përgatitur për këto ngjarje me siguri të forta të lindura atë natë në San Siro, pas debutimit në Ligën e Kampionëve, kundër Tottenhamit:
7