Neymar eshte nje nga talentet me te medha te futbollit Brazilian dhe atij Boteror.Shifrat jane te jashtezakonshme dhe flasin vete.Por jo gjithcka shkon mire per sulmuesin e PSG pas transferimit nga Barcelona, kur ai konsiderohej si hija e Lionel Messi-t.Duket se shkaku kyesor duhet te jete forma mjaft e mire dhe niveli i larte i lojes e sasia e golave te shenuar nga Kylian Mbappe.Ky i fundit deri tani me cfare ka paraqitur ne fushen e lojes , i krahasuar me ish bashkemoshataret me te talentuar nder kohe, i kalon te gjithe pervec Ronaldo fenomentit(Brazilianit). Instituti francez “Odoxa” ka treguar se Neymar nuk është nga të preferuarit në Francë. 65% të votave kanë shkuar për Kilian Mbappe dhe vendi i dytë nuk është për brazilianin, por shokun e tij të ekipit, Edison Cavani, i cili ka arritur të mbledhë 11 % të votave. Vetëm 9% për sulmuesin e Brazilit, i cili më shumë se kurrë po mendon largimin nga kampionët e Francës, ndoshta për një rikthim të mundshëm te Barcelona.