Loftus Cheek ishte i pandalshëm në mbrëmjen e Europa League në Stamford Bridge, kundër modesteve te Bate Borisov te Bjellorusise.Ai ka realizuar nje triplete te rendesishme duke e fluturuar skuadren londineze ne krye te klasifikimit me pike te plota dhe e sigurte per kalimin ne turin tjeter te Europa League.22 vjecari Anglez ka zhvilluar nje nga ndeshjet e tij me te mira duke realizuar dy gola te shpejte ne minutat 2′ dhe 8′ te pjeses se pare dhe ka trefishuar ne minuten e 54 te pjeses te dyte te takimit duke mos lene asnje mundesi reagimi per miqte.