Nuk mjaftoi nje dite me pare presioni qe bene tifozet e skuadres se Marseje, duke u vene koka deri te prera para hoteleve ku akomodoheshin tifozet e Lacios, por diten e djeshme pak ore para fillimit te sfides per ndeshjet e treta te Europa Lige midis Marseje dhe Lacio, tifoze te te dyja paleve jane perleshur mes tyre ne rruget e qytetit.
Përleshjet midis tifozëve kanë qenë të shumta, madje ku ka pasur edhe të plagosur.Tifozët italianë kanë qenë të pajisur me shkopinj dhe me thika, por përleshja nuk ka zgjatur shumë. Policia ndërhyri dhe shpërndau turmat me gaz lotsjellës.