Ish-presidenti i Real Madridit Ramon Calderon beson se klubi ka bërë një “gabim historik” duke shitur Cristiano Ronaldo te Juventusi.Ronaldo u transferua per 100 milionë paund nga Madridi, duke i dhënë fund një magjie spektakulare nëntëvjeçare në Santiago Bernabeu, e cila dha 451 gola në 438 paraqitje dhe tetë trofe të mëdha, duke përfshirë katër tituj Champions League. Calderon ishte presidenti që e solli Ronaldon në Madrid nga Manchester United për 80 milionë paund në verën e vitit 2009 dha një intervistë per gazetën spanjolle “AS”.Ai këmbënguli se pasardhësi i tij Florentino Perez ka bërë një gabim të madh në lejimin e 5 here Fituesit te Topit te Arte të largohet”Është shumë e trishtueshme që ata kanë shitur një lojtar si Cristiano Ronaldo, është një keqardhje e vërtetë,” tha ai. “Me atë që më ka kushtuar ta nënshkruaj atë, përpjekjen që kemi bërë për ta sjellë atë në Madrid … Manchester nuk donte ta shiste atë dhe ishte shumë e vështirë. “Dhe tani ata e kanë shitur atë për 100 milionë. Nuk ka një lojtar që shënon 60 gola në vit për ty dhe vlen 100 milionë. Shitja e Cristiano nuk është një lajm i mirë, qoftë për 100 milionë apo një miliard” Është e vërtetë që kemi vënë një klauzolë prej një miliard euro për të dekurajuar ata që janë të interesuar për të në të ardhmen, por në të njëjtën kohë, për të treguar se nuk ka asnjë lojtar tjetër si ai. Është një gabim historik. “Largimi i Ronaldos nga Madridi duke kërkuar një “Galactico” të ri, megjithëse kampionët evropianë kanë dhënë deklarata publike në ditët e fundit duke mohuar raportet se ata janë duke përgatitur ofertat rekord botërore për të nënshkruar superstarin e Brazilit Neymar ose shokun e tij të bashkuar të Paris-Saint Kylian Mbappe qe shkëlqeu në Kupën e Botës me Francën.Sulmuesi i Chelseat Eden Hazard inkurajoi spekulimet që e lidhin atë me një lëvizje në Madrid duke sugjeruar “mund të jetë koha për të zbuluar diçka të ndryshme” pas gjashtë vjetësh në Stamford Bridge, por Blues janë të dëshpëruar për të mbajtur belganin dhe thuhet se e vlerësojnë atë në më shumë se 200 milione euro.