Amerika e Jugut eshte një burim i pashtershëm i talenteve. Koncepti që ka shoqëruar tërë historinë e futbollit dhe ka bërë pasuri në tregun e transferimit. Emra ekzotikë ose pjesërisht ekzotikë, emra që tashmë janë të njohur në dhe që së shpejti mund të bëjnë pasuri të shumë ekipeve të kontinentit të vjetër, duke përfshirë edhe italianët të cilët tashmë janë vënë në konkurrencë me emrat e mëdhenj në Evropë. Milani ka marrë tashmë Paqueta dhe punon për Lincoln, Inter ndjek vokacionin e tij argjentinas duke shënuar Palacios dhe Almendra, Juventus e sheh Leonardo Balerdin si Bonuccin e të ardhmes. Ka të paktën dhjetë djem të Amerikës së Jugut që mund të ndezin tregun evropian
Ja cilet jane te dhenat e tyre dhe cilat jane skuadrat qe i kerkojne”
Agustin Almendra (Boca Juniors, Argentina, 11 febbraio 2000) Inter, Barcellona, Roma, Manchester City.
Leonardo Balerdi (Boca Juniors, Argentina, 26 gennaio 1999).Mbrojtes Juventus, Barcellona
Lincoln (Flamengo, Brasile, 16 dicembre 2000) sulmues qendre Milan
Gonzalo Maroni (Boca Juniors, Argentina, 18 marzo 1999) Mesfushor Milan, Genoa
Gonzalo Montiel (River Plate, Argentina, 1° gennaio 1997).Mbrojtes qendre Valencia, Barcellona, Juventus
Exequiel Palacios (River Plate, Argentina, 5 ottobre 1998)Mesfushor organizator Inter, Milan.
Pedrinho (Corinthians, Brasile, 13 aprile 1988) Mesfushor i perparuar Paris Saint Germain, Barcellona
Diego Martin Rossi (Los Angeles FC, Uruguay, 5 marzo 1998) Sulmues Siviglia, Napoli.
Marcos Senesi (San Lorenzo, Argentina, 10 maggio 1997).Mbrojtes qendre Real Madrid, Manchester United, Barcellona
Vitao (Palmeiras, Brasile, 2 febbraio 2000) Mbrojtes qendre Barcellona.