Tekniku i Manchester United gjithmone eshte enigmatik dhe emblematik njekohesisht, ne deklarimet e tij gjate intervistave dhe daljeve ne konferenca shtypi.Portugezi se fundmi ka bere nje deklarim qe nuk do tu vinte pershtat tifozeve dhe admiruesve te “Djajve”, por dhe vete drejtuesve te klubit.Ndeshja e rradhes per Manchester United eshte me Evertonin dhe ai pak para ndeshjes deklaron ne menyre te cuditshme:“Ata kanë bërë investime të jashtëzakonshme. Ne e dimë që klubi ështëe dashur të shkojë në këtë drejtim, kanë marrë lojtarë shumë të mirë, lojtarë nga Barcelona.Kështu, ne duhet ta arrim nivelin e Evertonit. Ambiciet e tyre janë shumë të njëjta me ambiciet tona”, tha Mourinho Ne se United ka pretendimet e Evertonit atehere duhet te mendojme qe Evertoni po lufton ashper per tu shpallur kampion ose te pakten te kualifikohet ne Champions ose duhet te mendojme se Mourinho po justifikohet ne rast te nje humbje hipotetike me Evertonin kete jave.