Bayern Munich sot ka koleksionuar nje fitore te rendesishme ne transferten e Mainz me rezultatin 2-1 per tu afruar drejt kreut te tabeles se klasifikimit e cila mbahet ende nga Borusia Dortmund.Dortmund i ndalur sot ne shetpi nga Hertha Berlin ne barazimin 2-2 fiton nje pike dhe ndodhet ne krye me 21 pike e ndjekur nga Bayern me 19.I vetmi ekip qe mund ta realizoje Bayern Munih eshte Werder Bremen e cila ka nje ndeshje me pak.Bayern kaloi e para ne avantazh ne minuten e 39 me ane te Goretzka L.pas nje topi te Kimich dhe me kete rezultat u mbyll kjo pjese loje.
Ne pjesen e dyte barazoi perkohesisht Boetius pas nje pasimi te Brosinski per tja lene vendin golit te fitores nga Bayern te realizuar nga Alcantara ndihmuar nga Lewandovski.