Sot , Barcelona dhe Real Madrid do të matin forcat për herë të 178-të në La Liga dhe do të jetë takimi i tyre i 239 të në të gjitha garat.Perplasja e fundit ne Camp Nou 2-2 dhe ne në Santiago Bernabeu te Madrid 3-0 per Barcelonen Ndeshja e majit ishte Clasico 238-të, ndonëse Madridi dhe Barca jane takuar edhe 34 herë në miqësore dhe ndeshje të tjera Los Blancos kanë avantazh kur është fjala për rekord kokë më kokë, por është shumë i ngushtë. Ata janë dy fitore përpara Barcelonës.
Competition Games Played Madrid wins Barca wins Draws
La Liga 177 72 70 35
Copa del Rey 34 12 15 7
Champions League 8 3 2 3
Other competitions* 20 8 6 6
Total 238 95 93 50
Los Blancos kanë fituar 33 kampionate të ligës – një rekord spanjoll – dhe janë tetë përpara Barcelones. Ata janë gjithashtu të perpara kur bëhet fjalë për Ligën e Kampionëve, me 13 ndaj pesë të Barcelonës. Real ka fituar Kupën UEFA (tani Europa League) dy herë, ndërsa Barca është skuadra më e suksesshme në Kupën e Fituesve të Kupës së UEFA-s, me katër triumfe. Barca fitoi Kupën e Panairit të Inter-Cities, i cili përfundimisht u bë Kupa e UEFA-s, tre herë, por kjo ishte para se të merrte organizimin nga UEFA.
Competition Real Madrid Barcelona
La Liga 33 25
Copa del Rey 19 30
Supercopa de Espana 10 13
Champions League 13 5
UEFA Cup Winners’ Cup 0 4
Europa League 2 0
UEFA Super Cup 4 5
Club World Cup 3 3
Total 84 85