Barcelona e kthen ndeshjen ne nje festival golash duke mposhtur Real Madridin 5-1.Pjesa e pare 2-0 me gola te Coutinho dhe Suarez me 11 metersh pas kqyrjes te sistemit VAR per here te pare ne El Clasico.
Edhe pjesa e dyte ishte pa shume histori.Reali e nis mire duke shenuar me ane te Marselo por vetem kaq sepse Barcelona eshte e pandalshme duke shenuar dhe 3 here me ane te suarez (2gola) dhe zevendesuesit Vidal duke fundosur keshtu Real Madridin dhe duke e lene ne vend te 9 te renditjes me 14 pike.