Bayer Leverkusen rikthehet te fitorja në Bundesligë pas 3 javësh dhe ben cmenduri ne transferten e Bremen duke i shenuar kesaj te fundit plot 6 gola.Ishin Volland, Brandt,dhe Bellarabi qe shenuan ne pjesen e pare respektivisht ne minutat 8′,38′,45′ duke e mbullur kete pjese me nje triumf te paster me loje dhe gola.Në pjesën e dytë spikati talenti Harvetz me një dygolësh ndërsa shënoi dhe mbrojtësi austriak Dragovic.Veterani Pizarro dhe japonezi Osako me golat e tyre kishin rihapur përkohësisht sfidën duke i çuar shifrat në 2-3 por vetëm kaq për Werder në këtë sfidë me bardhjeshilët që mbetën në kuotën e 17 pikëve.