Nje nga talentet Shqiptare qe luajne ne Gjermani eshte edhe 19 vjecari Meritan shabani i cili luan me Bayern Munchen per te cilin FSHF eshte interesuar ta beje pjese te Kombetatres se Futbollit.Deri tani pa sukses pasi Shabani eshte ne pritje te nje ftese nga Gjermania.Tentativa me e fundit e Federates Shqiptare ka qene ajo e para nje jave kur Bayern Munchen luajti ndeshjen ne Athine ndaj AEK.Nga burime prane lojtarit thuhet se deri tani pergjigja e tij eshte negative per shkak te talentit dhe pritshmerive qe ai ka.