Leonardo ka ide të qarta për të ardhmen e Milan. Ai flet për objektivat e Milan dhe dhe për teknikun Gattuso. “Për një klub si Milan, qëllimi mund të jetë vetëm kthimi në Evropë që ka rëndësi – shpjegoi ai – mendojmë se kemi një strukturë të përshtatshme për të arritur në Ligën e Kampionëve, por nuk duhet të gabojmë ta kthejmë në një obsesion.”. Ndersa për Gattuso:Ai ka mbështetjen e plotë të klubit dhe të grupit te lojtareve”.”Për momentin jemi tre pikë nga vendi i katërt me një ndeshje për të luajtur sot , në mënyrë të përsosur mesatarisht ne raport me ambiciet tona”, shpjegoi menaxheri i përgjithshëm i Milanit.Ai dhe disa sqarime mbi pozicionin e teknikut. “Sot, Gattuso është trajner i Milanit dhe ajo që duam është që ai të qëndrojë, të fitojë ndeshjet, për të përmirësuar ekipin – shpjegoi Leonardo – nuk mund të flasim gjithmonë për këtë histori”. “Midis ne te treve : mua, Paolo dhe Gattuso,për historinë që kemi bashkë gjithmonë do të jetë e qartë cdo gje”, vazhdoi ai, duke mohuar gjithashtu mundësinë e kthimit të tij në stolin e Milanit. “Unë kam zgjedhur rrugën time dhe jam shumë i lumtur me atë që po bëj”, sqaroi Leo. Sa për përforcimet e mundshme për muajin janar, Leonardo preferon të mbajë një profil të ulët: “Ibrahimoviç? Mendoj se në ditët e sotme tregu është pak larg … Le të mendojmë për rritjen e ekipit …”. “Paqueta është një djalë 21-vjeçar, një premtim i madh, ai filloi të luajë për ekipin kombëtar dhe ai ka grumbulluar një përvojë të caktuar në një ekip që është i dyti në kampionatin brazilian – Ai do të ketë nevojë për kohë, por me siguri ai është një djalë i cili ka cilësitë mjaft premtuese “.Së fundi, një konsideratë rreth Higuain dhe Donnarumma. “Pipita ka dy gola më pak se një lojtar i jashtëzakonshëm si Cristiano Ronaldo, i cili luan në një ekip që ka fituar 7 vjet – shpjegoi Leo – kështu që ai ka 5 gola me një lojë më pak dhe kjo tregon vlerën e tij të padiskutueshme. ne jemi një pikë referimi shumë e rëndësishme “. “Gigio Donnarouma nuk është më një premtim, por një realitet i madh, duke qenë portieri i kombëtares italiane – përfundoi ai – ashtu si shumë lojtarë të Milanit kanë përjetuar ulje dhe ngritje, reflektime në shumë momente, duhet të kërkojë qëndrueshmëri, por ka shumë kohë para tij “