Eshte nje lojtar perfekt ne ndertimin e aksioneve dhe pjesmarjen ne momentet e shenimit te golave te Milanit,aq sa do ta kishin zili dhe emrat me te medhenj te futbollit si Neymar,Messi,Ronaldo e shume te tjere.7 asis dhe 3 gola ne 9 ndeshjet e fundit te Milanit e bejne futbollistin Spanjoll te Milanit te zere fronin e lojtarit me te mire ne 5 kampionatet me te mira ne Europe.Ai le pas Angel Di Maria te PSG dhe Sançon e Dortmundit me nga 6 asis gjithsej.
rendesia e Susos per Milanin tregohet edhe nga nje tjeter statistike edhe me mbreslenese;Ajo specifikon se me 3 golat e realizuar dhe 7 asis-et e dhuruara mes 18 realizime ne total,Suso ka qene protagonist ne 55.6% te golave te Milanit ne seria A.Ne kete renditje, numri 8 i Milanit, le pas “Yje” si Ronaldo,Messi,Suarez,Hazard,Mbappe,e Neymar , vec njeri ja kalon ne kete statistike mbreslenese Nikolas Pepes i Lille ne France qe ka kontribuar ne asis-et dhe golat e tij ne 60% te aksioneve fitimtare te asaj skuadre.