Cristiano Ronaldo apo Lionel Messi? “Ylli i Real Madrid ka më shumë mundesi për Topin e Arte” Ylli i Real Madrid, Raphael Varane, ka pretendime të madha për Topin e Artë se Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi nje ri prej tyre mund te jete fituesi.Ndersa ish-presidenti i UEFA-s Michel Platini ka keto mendime te tjera ndryshe nga Varane.
Çuditërisht, Ronaldo dhe Messi, të cilët kanë dominuar dekadën e fundit, janë ndër ata që përfshihen në listën e 30 futbollisteve qe mund ta fitojne kete trofe te rendesishem. Mesfushori i Real Madrid, Luka Modriç konsiderohet gjerësisht si një konkurrent i fortë për çmimin pasi ka fituar finalen e Ligës së Kampionëve dhe ka frymëzuar Kroacinë në finalen e Kupës së Botës. Por Platini mendon se Varane do të ishte një zgjedhje më e natyrshme.”Nuk ka qenë kurrë më lehtë se këtë vit për të zgjedhur se kush do të fitojë Topin e Artë”, tha Platini përshtypin francez RMC. “Është një francez që do të fitojë Topin e Artë. Shpresoj.”Ka vetëm një lojtar që ka fituar Ligën e Kampionëve dhe Kupën e Botës – është Raphael Varane. “Gjithmonë ka debat për Ronaldo-Messi, por këtë vit ka vetëm një, ai që ka fituar të gjitha, emri i tij është Varane.”Ai është një lojtar i shkëlqyer. Unë do të kisha votuar për të, rezultatet janë e vetmja gjë objektive, gjithçka tjetër është subjektive.”Ne mund të kemi mendime për Griezmann, Mbappe, [Olivier] Giroud, [Hugo] Lloris, Modric … Por i vetmi që ka fituar çdo gjë këtë vit është Varane”.
Ndërkohë, Ronaldo, i cili po synon për Topin e gjashte të Artë , mendon se është i hapur për sa i përket fituesit
“E njëjta gjë si zakonisht, edhe nëse nuk e di nëse Messi do të jetë në podium këtë herë”, tha ai.
“Pra, le të themi Salah, Modric, Griezmann, Varane, Mbappe – francezët në përgjithësi, sepse janë kampionë të botës.