Tekniku Zlatko Dalic doli pa humbje nga takimi i tij me pesë herë fituesin e Topit të Artë Lionel Messi në Rusi dhe kroati shpjegon se si ai arriti të përmbajë ellin Argjentinas.
Dalic e udhëhoqi Kroacinë në finalen e Kupës së Botës – duke bërë historinë me kombëtaren – dhe luajti një grup të vështirë ku mernin pjese gjigandët Argjentinës duke i mundur ata me lehtësi 3-0. Megjithatë, trajneri i tyre nuk ishte i qartë për statusin e Messit si më i miri në botë, pavarësisht nga joefektiviteti i tij në atë lojë.”Për mua, Leo Messi është lojtari më i mirë në botë, dhe ai po tregon atë javë pas jave,” i tha ai Goal.
Dalic besonse ishte forca kolektive e skuadrës së tij që mundesuan fitoren ndaj Argjentinës, pasi keta te fundit e pësuan per shkak te furnizimit te panderprere me topa te Messit. “Është më e vështirë për Messin të luajë për Argjentinën sesa per Barcelonen, ​​dhe ne u përpoqëm të shfrytëzonim atë që ne i konsideronim dobësi të vogla në ekipin argjentinas. “Çelësi ishte të disiplinoheshim dhe të ndiqnim plotësisht planin tonë taktik të lojës, dhe lojtarët tanë e bënë pikërisht këtë. Ne u përpoqëm ta ndalim topin nga arritja e Messit dhe ta përmbysim atë shpejt në zonat ku ai pëlqen të marrë topin.” Futbolli është një sport ekipor dhe nëse një ekip performon më mirë se tjetri është e vështirë për çdo individ të kthejë gjithçka ne favorin e ekipit. Kroacia ishte vetëm një ekip më i mirë se Argjentina në atë lojë”.Dalic gjithashtu mbrojti yllin e tij, Dejan Lovren, i cili mori kritika për shpalljen e tij një nga mbrojtësit më të mirë në botë pas arritjes së finaleve të Kupës së Botës dhe Ligës së Kampionëve. “Dejan është një lojtar i madh dhe unë mendoj se ai po e tregon edhe tek Liverpul,” tha Dalic.
“Nuk është e lehtë të luash pozicionin qendror – varet nga pjesa tjetër e ekipit. Nëse skuadra luan mirë dhe të gjithë janë të përfshirë në lojën mbrojtëse, kjo e bën më të lehtë për qendrën.
“Kur Liverpooli luan mirë si një ekip, Dejan eshte gjithashtu i madh – ashtu si në finalen e Ligës së Kampionëve ku ai ishte një nga lojtarët më të mirë. Ekipi ynë i tërë luajti futboll të mirë dhe të disiplinuar gjatë turneut dhe kjo e bën më të lehtë për qendrën. Lovren dhe Vida kanë luajtur rolin e tyre në përputhje me rrethanat. Ai ishte me siguri ndër mbrojtësit më të mirë në Kupën e Botës “.