Ricardo Kaka ishte lojtari i fundit që fitoi Topin e Artë përveç Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos dhe tani pikërisht pas 11 vjetësh, bota e futbollit mund të shohë një emër të ri që regjistrohet në nderin individual. Sa i përket ish-presidentit të UEFA-s,Michel Platini, mbrojtësi i Real Madridit dhe Frances Rafael Varane, është favoriti për të fituar Topin e Artë këtë vit pasi fitoi titullin e Ligës së Kampioneve me klubin e tij si dhe Kupën e Botës së FIFA-s me ekipin kombëtar. 25-vjeçari mund ti jape fund dominimit te dyshes Messi-Ronaldo.
“Nuk ka qenë kurrë më lehtë se këtë vit për të zgjedhur se kush do të fitojë Topin e Artë”, tha Platini për RMC. “Është një francez që do të fitojë Topin e Artë. Shpresoj. Ka vetëm një lojtar i cili ka fituar Ligën e Kampionëve dhe Kupën e Botës – është Varane “Platini gjithashtu reflektoi në dominimin e Ronaldos – Messit pasi që dy lojtarët kanë pasur emrat e tyre në kete trofe për më shumë se një dekadë.
“Gjithmonë ka debat për Ronaldo-Messin, por këtë vit ka vetëm një, ai që ka fituar të gjitha, emri i tij është Varane. Ai është një lojtar i shkëlqyer. Unë do të kisha votuar për të, rezultatet janë e vetmja gjë objektive, gjithçka tjetër është subjektive “, shtoi Platini.Platini gjithashtu foli për francezët të cilët kanë bërë mirë vitin e kaluar, me Griezmannin që ishte njëri prej tyre, por ai e mori Varane si njeri që meriton titullin e Topit të Artë 2018 më së shumti. “Ne mund të kemi mendime për Griezmann, Mbappé, [Olivier] Giroud, [Hugo] Lloris, Modriç … Por i vetmi që ka fituar gjithçka këtë vit është Raphael Varane”. Mbrojtësi i fundit për të fituar Topin e Artë ishte ish-mbrojtësi i Real Madridit dhe Juventus Fabio Cannavaro i cili fitoi nderin në vitin 2006. Nëse Varane pretendon Topin e Artë, ai do të bëhet mbrojtësi i katërt në botë për të fituar titullin pas Franz Beckenbauer, Matthias Sammer dhe Fabbio Cannavaro.