Ish kapiten i Anglisë, 33 vjecari Wayne Rooney mori penalltinë e parë pasi ndeshja midis DC United dhe Columbus Crew kishte përfunduar 2-2 pas kohës shtesë, por gjuajtja e tij u prit nga Zack Steffen.Luciano Acosta dhe Nick DeLeon gjithashtu humbën nga penalltite dhe DC United humbi ndeshjen e play off 3-2. Më parë, DeLeon kishte shënuar në minutën e 116-të për të dërguar ndeshjen me penallti.Frederic Brillant i dha DC kryesimin në minutën e 21-të, para se Federico Higuain, vëllai i sulmuesit të Milanit, Gonzalo Higuain, te shënonte dy herë për Columbus.
“Është zhgënjyese të humbasim, por si një ekip, ne mund të jemi jashtëzakonisht krenar për atë që kemi arritur në muajt e fundit”, tha Rooney.”Me të vërtetë nuk kemi pasur të drejtë të luajmë në play-off. Për ta bërë këtë ne kemi sjellë besimin tek tifozët.”Ekipi ishte fundi i Konferencës Lindore kur Rooney, golashënuesi i Manchester United, u bashkua nga Evertoni në Qershor.Rooney, i cili u bë kapiten pas tre ndeshjeve, shënoi 12 gola dhe siguroi shtatë asistime pasi DC United fitoi një vend për të luajtur ne playoff
Diku tjetër, sezoni MLS i Los Angeles FC përfundoi në humbje pasi humbën 3-2 në Real Salt Lake, me ish mbrojtësin e Manchester City Nedum Onuoha duke luajtur ndeshjen e plotë për Realin. Do të ketë shumë interes britanik në gjysmëfinalet e konferencës, ku do të përfshihen të gjithë Onuoha, Bradley Wright-Phillips dhe Red Bulls nga New York Red Bulls dhe Skocezi Johnny Russell i Sporting Kansas. Gjysmë-finalet e konferencave do te luhen në 4 dhe 11 nëntor. Ndeshjet : Columbus Crew kundër New York Red Bulls, New York City kundër Atlanta United, Portland Timbers ndaj Seattle Sounders, Real Salt Lake ndaj Sporting Kansas.