Plani i fondit amerikan te Milanit Elliott , sipas asaj që shkruan “Repubblica”,ka refuzuar një ofertë te çmendur prej 600 mln eurosh per blerjen e Klubit kuqezi.Sipas asaj që shkruan kjo media ,Milan ka refuzuar një ofertë prej 600 mln eurosh. Objektivi i tyre është që të mbajë klubin dhe, më 1 dhjetor, do të vijë edhe Gazidis, ish-arkitekti i Arsenal.Por, cili ka qenë ai që ka ofruar 600 mln euro? Bëhet fjalë për Daniel Křetínský, padroni i Sparta Praha. Avokat, 41 vjeç, i lindur në Brno, kryeson grupin Eph (grup i energjikitës). Në 2015 ishte i nënti, sipas Forbes, në listën e shtetasve çek më të pasur.Megjithate mendohet se oferta eshte shume tunduese dhe gjithcka mund te ndodhe pavaresisht se Amerikanet mendojne qe ta kthejne Milanin ne krye te tre vjeteve ne majen e futbollit Italian dhe atij Europian.