Ndeshja e Premier League e së Shtunës në Cardiff është e para e Leicester që nga incidenti dhe menaxheri Claude Puel ka thënë se rezultati është “parëndësishëm”.Duke folur për Football Focus,sulmuesi kryesor i skuadres, Vardy tha: “Shefi [Puel] na dha mundësinë për të bërë gjëra të tjera, pavarësisht nga ndjenja më e mirë.
“Te gjithe moren në një vendim unanim, shkojmë atje dhe sigurohemi që të përgatitemi për një ndeshje të rëndësishme.”Ishte një vendim i vështirë [për të luajtur në Cardiff], por duke e ditur se çfarë do të donte Vichai(ish Pronari) do të thoshte se ishte një vendim më i lehtë për të bërë.
“Çdo lojtar dhe anëtar i stafit te duhet të luante dhe të luaje, dhe ne duhet të sigurohemi që ta bëjmë atë krenar në fushë”Vardy tha se lojtarët filluan trajnimin përsëri të martën, dhe shtoi: “Sesionet e trajnimit kanë qenë të mira. “Unë mendoj se duke luajtur futboll mund te heqim mendjen nga pak nga pak, madje edhe për një orë”.
Ndesha e Kupës Carabao të martën midis Leicester dhe Southampton në stadiumin King Power u shty pas rrëzimit të së shtunës dhe është riorganizuar për në 27 nëntor.Të gjitha ndeshjet e Premier League këtë fundjavë do të paraprihen nga heshtja e një minute dhe lojtarët do të mbajnë shiritat e zinj.Funerali i Srivaddhanaprabha do të fillojë në vendin e tij të lindjes në Tajlandë të shtunën dhe mund të zgjasë një javë. Puel tha se lojtarëve do t’u jepet mundësia për të marrë pjesë.”Është një nga javët më të vështira për mua dhe për djemtë”, tha Vardy. “Lojtarët duan të jenë atje [në funeralin] pas çdo gjëje që ka treguar pronari për lojtarët dhe klubin.Jemi një familje e madhe, kështu që anëtarët e familjes duhet të jenë atje