21-vjeçarja Amerikane Simone Biles fitoi medaljen e artë në Kampionatin Botëror në Katar.
Ishte titulli i tretë botëror i Simone në kampionatet e këtij viti dhe ajo ka thyer tashmë rekordin e të gjitha kohërave të vendosura nga gjimnasi i bjellorussise Vitaly Scherbo në vitin 1996. Të enjten, Biles bëri historinë duke u bërë gruaja e parë që mori katër tituj botërorë, pasi fitoi me ekipin ne shumegareshin gjimnastikor.
Ajo gjithashtu do të konkurrojë të premten dhe të shtunën.Biles nuk kishte konkurruar ndërkombëtarisht që nga Olimpiada 2016, pastaj në prag të Kampionatit ajo u shtrua në spital me një gur në veshka.Në janar, gjimnastja zbuloi se ajo ishte abuzuar seksualisht nga një ish-mjek i ekipit amerikan.