Ish sulmuesi i Arsenalit dhe i kombetares te Futbollit te Danimarkes,Nicklas Bendtner, është dënuar për sulme ndaj një shoferi taksie dhe është dënuar me 50 ditë burg. 30-vjeçari, i cili luan për anën Rosenborg te Norvegjise ka apeluar dënimin. Ai gjithashtu është urdhëruar të paguajë shoferin pak më shumë se £ 1,000 në kompensim.
Bendtner i ka thyer nofullën taksistit në shtator pas një nate në Kopenhagë dhe gjykata tregoi një video te incidentit nga brenda taksise. Duke refuzuar të paguajë çmimin prej £ 4.80,per sherbimin – i cili fiton £ 50,000 në javë tek Arsenal – goditi shoferin para se ta shkelmonte duke e lene te shtrire ne toke.Futbollisti i shquar Danez lëshoi ​​një deklarate në një konferencë shtypi tre ditë pas incidentit.Bendtner tha: “Unë isha i përfshirë në një episod jashtëzakonisht të pafat, nuk mund ta imagjinoja se do të zhvillohej ashtu siç ndodhi, dhe sigurisht që jam jashtëzakonisht i trishtuar që rezultati u bë aq i pafat per taksistin.
“Për fansat dhe tifozet e Rosenborg, më vjen keq që kjo ka ndodhur. Më vjen keq me të gjithë zemrën time se jam ketu sot. “Të dashur shokët e mi, më vjen keq që kjo ka ndodhur në një kohë të rëndësishme. Ju falënderoj për mirëkuptimin tuaj. “Unë kurrë nuk kam qenë një luftëtar, por i mbroj ata që dua edhe jashtë fushës”.
Raportet në kohën e sulmit pretendonin se Bendtner kishte qenë jashtë per piknik me të dashurën Philine Roepstorff në nje klubi nate luksoz para se të hynte në taksi. Një zëdhënës i kompanisë DanTaxi tha: “Është emri (Bendtner) që shoferi ka raportuar. “Episodi ka ndodhur me punonjësit e kompanisë së taksive. “Ne jemi thellësisht të tronditur, kjo vlen për të gjithë në biznes. Ne kemi qenë të informuar brenda, dhe sigurisht kjo është diçka që na ka lënë të tronditur