Trupi i pronarit të klubit Vichai Srivaddhanaprabha ka shkuar në Tajlandë përpara funeralit të tij.
Dega e Investimeve të Aksidenteve Ajrore (AAIB) ka filluar shqyrtimin e pjesëve të rrënojave dhe regjistruesit në fluturim.Z. Vichai vdiq me dy anëtarë të stafit të tij, pilotin dhe një pasagjer, kur avioni zbriti në afërsi të Stadiumit King Power të shtunën.Një zëdhënës i AAIB tha se rrënojat kishin mbërritur në objektin e saj të specializuar në Farnborough dhe inspektorët mblodhën të gjitha dëshmitë që mund të mblidheshin nga vendi i ngjarjes.Mbeturinat do të “përcaktohen dhe ekzaminimi më i hollësishëm mund të vazhdojë”, tha ai.
“Regjistruesi i fluturimit digjital është në laboratorin tonë, megjithëse i eshte nënshtruar një nxehtësie të fortë në zjarr pas aksidentit, puna fillestare në të na ka mundësuar shkarkimin me sukses të regjistrimeve.
“Inspektorët tanë po verifikojnë informacionin e nxjerrë dhe kanë filluar analizën e hollësishme të përmbajtjes së saj,” shtoi zëdhënësi.Një makinë e zezë, e cila mendohet të mbante trupin e zotit Vichai, u pa duke udhëtuar nga aeroporti i Don Mueang në tempullin ku funerali është planifikuar të mbahet të shtunën.Nusara Suknamai, Kaveporn Punpare, piloti Eric Swaffer dhe partnerja i tij, Izabela Roza Lechowicz, gjithashtu vdiqën në aksident të shtunën e kaluar.Policia tha se mjeku tani ka identifikuar zyrtarisht të pesë viktimat.Leicester City do të luajë në Cardiff të shtunën, e cila do të jetë ndeshja e parë që nga rrëzimi. Ata duhet të luanin në Southampton në Kupën Carabao të martën, por ndeshja eshte shtyre per ne 27 Nentor.
Klubi ka konfirmuar se disa lojtarë dhe stafi do të fluturojnë në Tajlandë pas ndeshjes së së shtunës.Ai shtoi se portieri i Leicester Kasper Schmeichel, i quajtur si një nga njerëzit e parë qe ka qenë ne vendngjarje pasi helikopteri u rrëzua, Puel tha: “Kasper, si lojtarët e tjerë, ka shumë histori me pronarin dhe ata janë të gjithë të shkatërruar”Përpara ndeshjes së së shtunës, sulmuesi i Leicester Jamie Vardy i tha Sky Sports: “Për ne si lojtarë, duam të arrijmë një rezultat pozitiv”.
31-vjeçari shtoi: “Ne duhet të sigurohemi që të shkojmë atje dhe të nderojmë emrin e tij duke luajtur mire dhe të mare një fitore .”Të gjithë kemi folur për atë që dëshirojmë të luajmë. Do të donte Vichai dhe kjo është ajo që do të bëjmë”.Të gjitha ndeshjet e Premier League këtë fundjavë do të paraprihen nga heshtja e një minute dhe lojtarët do të mbajnë shiritat e zinj.Gjatë fluturimit në Tajlandë për funeralin, ai tha: “Ishte java më e vështirë e jetës së të gjithëve.”Do të jetë shumë e rëndësishme që ne të shkojme. Ne jemi një grup i ngushtë dhe një familje e madhe dhe një nga arsyet kryesore për këtë është Vichai – kështu që është shumë e rëndësishme.
“Ai nuk ishte vetëm një President, ai fjalë për fjalë ishte pjesë e familjes tone të zgjeruar