Legjenda e Portugalisë Luis Figo beson se Ronaldo i jep klubit të tij të ri një shans më të mirë për të fituar konkurrimin kontinentalper klubet e Evropës. Cristiano Ronaldo e bën Juventusin një kërcënim shumë më të madh për të fituar Ligën e Kampionëve këtë sezon, sipas Luis Figo.Ronaldo ka bërë një fillim të shkëlqyeshëm për karrierën e tij te Juventusi pas lëvizjes së tij 100 milionë euro (88 milionë funte / 114 milionë dollarë) nga Real Madridi, duke shënuar shtatë gola dhe duke shtuar katër asistime në 10 ndeshje të Serie A këtë sezon.
Kjo ka ndihmuar Juventusin me nëntë fitore dhe një barazim të vetëm deri tani.Megjithatë, dominimi i Juventusit ne Itali ka ekzistuar edhe para Ronaldo, dhe yllin e Portugalisë e sollën për të marrë fituar ne Evropë, ku ata kanë bërë dy finale në pesë vitet e fundit, por kanë dalë nga humbës në të dyja ndeshejt.
Edhe pse Ronaldo nuk ka arritur ende të gjejë rrjetën në dy ndeshjet e Ligës së Kampionëve këtë sezon, Figo e sheh Ronaldon si “më të mirin në botë” dhe mendon se e bën Juventusin një konkurrent më të fortë.
“Juventusi ka më shumë opsione tani,” tha Figo për DAZN. “Cristiano garanton cilësinë dhe qëllimet sepse ai është një fitues – më i miri në botë. “Juventusi ka më shumë shanse për të fituar Ligën e Kampioneve këtë vit”.
Në shumë mënyra, udhëtimi i karrierës së Ronaldos pasqyron ish-shokun e tij të ekipit ndërkombëtar Figo.
Të dyja erdhën përmes Sporting CP, me transferim në klubet prestigjioze në Manchester United dhe Barcelona respektivisht, para se secili bëri kalimin tek Real Madrid. Figo gjithashtu u largua nga Madridi drejt fazave të fundit të karrierës së tij , duke u bashkuar me Interin dhe ishte pjesë e skuadrave që fituan Serie A katër sezone Përveç se ka luajtur me Cristiano për Portugalinë, ylli ne pension gjithashtu ka luajtur së bashku me Ronaldon brazilian gjatë kohës së tij tek Madrid, dhe per nje kohe te gjate mendonte se ish-shoku i tij ishte golashënuesi më i mirë.Megjithatë, Figo pranoi se mendimi i tij mund të ketë ndryshuar në këtë çështje.
“Deri para pak vitesh mendova se braziliani ishte më i miri për të shënuar,” tha Figo kur u pyetën për dy lojtarët.
“Të dy garantojnë shumë gola”