Napoli u rikthye te fitorja në kampionat, teksa mposhti me rezultatin 5-1 Napolin, në një sfidë që pati shumë pak histori.Skuadra e Ancelottit vinte pas barazimit me Romën javën e kaluar, por ndaj Empolit e nisi me mjaft vrull dhe kaloi në avantazh që në minutën e 9’, me anë të sulmuesit Lorenzo Insigne, pas një aksioni personal të mbrojtësit Koulibaly.Në minutën e 38’ ishte sërish Insigne, që këtë herë shërbeu me një asist sulmuesin belg, Dries Mertens dhe ky i fundit dërgoi topin në portën e mbrojtur nga Provedel, duke “futur” në shina një ndeshje aspak të lehtë.Empoli reagoi në minutën e 58’ dhe rihapi takimin pas një goli të shënuar nga Caputo, por Mertens shënoi vetëm 6 minuta më pas golin e dytë personal dhe të tretin për Napolin. Në minutat shtesë ishin polaku Milik dhe sërish belgu Mertens, që shënuan për Napolin dhe vulosën suksesin 5-1.Me këtë fitore, Napoli redukton në vetëm 3 pikë distancën nga Juventusi kryesues, që do të luajë ndeshjen e tij të 11 gjatë ditës së nesërme, ku do të presë Cagliarin në “Allianz Stadium”.