Edhe pse shume njerez mendojne se ka perfunduar koha e Luis Suarez tek skuadra e Barcelones,mund te themi se jane gabuar.Ai vazhdon te shenoje ne menyre te regullt dhe me nje uri te papare.Sulmuesi nga Uruguaji ne ndeshjen e rradhes ndaj Rayo Vallecano shenoi dy here ndersa javen e shkuar ai u be protagonist ne El Clasico ndaj Real Madrid duke realizuar nje triplete te rendesishme.Kete Kampionat Ai ka realizuar 9 gola dhe kryeson listën e golashënuesve.Ai numëron më shumë gola se gjithë lojtarët e sulmit të rivalëve nga Real Madrid.