Xherdan Shaqiri këmbëngul se ai “meriton më shumë respekt” për fitoren e Ligës së Kampionëve pavarësisht renies nga Premier League të Stoke City. Xherdan Shaqiri ka fituar tre tituj Kampione te Zvicres me Basel dhe dy Bundesliga dhe 1 Ligë te Kampioneve me Bayern Munich.Liverpooli pagoi 13.5 milionë paund per zviceranin me origjine Shqiptare por ky i fundit beson se ai duhet të mbahet mend për trofeun që ai fitoi me FC Basel dhe Bayern Munchen në vend të renies nga Premier që pësoi sezonin e kaluar me Stoke. Dhe ai tregon se nuk eshte neneshkruar nga Jurgen Klopp thjesht sa per te plotesuar numrin në Anfield.Shaqiri, 27 vjeç, ishte pjesë e skuadrës së Bayernit që u bë kampion evropian në 2013.Ai gjithashtu fitoi dy tituj të Bundesligës, dy Kupat Gjermane dhe Kupën e Botës të FIFA per Klube me gjigandët bavarez si dhe tre tituj zviceranë me Baselin.